Szülőnek lenni életre szóló kaland!

Mátrix
Milyen változást jelent majd a családalapítás? Hogyan fog megváltozni az életünk, ha gyerekeink lesznek? Tényleg le kell majd mondanunk a tanulásról, a karrierről, a szórakozásról, az alvásról? Egyáltalán alkalmasak vagyunk arra, hogy egy kisgyermekért felelősséget vállaljunk?

Ezek a kérdések ott motoszkálnak a legtöbb fiatal fejében, amikor a jövőről gondolkodik. A valódi válaszokat az élet adja majd meg, de mások hasonló tapasztalatai, dilemmái is hasznosak lehetnek, hiszen a gyermekek érkezésével valóban megváltozik az addigi életünk. A szülővé válás áldozattal is jár, kompromisszumokat követel, ugyanakkor addig nem tapasztalt boldogság, büszkeség forrása is. 

A családalapítás, a gyermekvállalás a legszemélyesebb közügy. 

Közügy, hiszen egy nemzet jövője a gyermekekben van. A közösség számára érték a felelősen vállalt gyermek mint fennmaradásának, gyarapodásának kulcsa. Különösen igaz ez Európában, ahol ma már egyetlen országban sem születnek elegen. Számos bevándorláspárti állam nem a fiatalokban, nem a gyermekekben, hanem a migrációban látja a megoldást. Hazánk nem tartozik ezen országok közé, mi tudjuk, hogy a biztonságos magyar jövő garanciája a magyar gyermekekben van. 

A családalapítás tehát, mint írtuk, közügy, méghozzá a legszemélyesebb. Abba, hogy a fiatalok vállalnak-e, mikor és mennyi gyermeket, az államnak nincs beleszólása. Személyes, sokszor nehéz döntések vezetnek a közösség egésze szempontjából kulcsfontosságú kérdés megoldásához. 

A kormány dolga, hogy segítsen. Biztonságot garantáljon, megfelelő feltételeket teremtsen, lebontsa a gyermekvállalás előtt álló lebontható akadályokat, a köznevelésen keresztül tudást adjon és értéket közvetítsen, segítse a fiatalok otthonteremtését, gyermeknevelését.  

2010 óta ezen dolgozunk. Családbarát az adórendszerünk, az ifjú házasok is kapnak támogatást, segítjük az édesanyákat abban, hogy akár három évig a gyermekük mellett lehessenek, ugyanakkor arra is lehetőséget biztosítunk, hogy visszatérjenek a munkaerőpiacra. Bölcsődéket, óvodákat, iskolákat építünk, hogy a gyermekek akkor is a legjobb kezekben legyenek, amikor a szüleik dolgoznak. Támogatjuk az otthonteremtést és elengedjük az adósságokat, ha bővül a család. 

Azért dolgozunk, hogy Magyarország családbarát ország legyen, de ehhez a gondolkodás, a mentalitás is szükséges. 

2018 a családok éve. Az idén minden eddiginél több támogatásra számíthatnak a családok, Európában gazdasági teljesítőképességünkhöz képest mi fordítjuk a legtöbbet erre a célra. A családok éve programjain pedig már több százezren fordultak meg. 

Szeptemberben egy családbarát kampányt is elindítottunk, melynek címe: Szülőnek lenni jó. Egyperces kisfilmünkben azokat a kérdéseket tesszük fel, amelyek a legtöbb fiatalban megfogalmazódnak: Ha szülők leszünk, hogyan változik meg az életünk? Vajon elég érettek vagyunk már erre? 

A választ mindenki maga találja majd meg. Kisfilmünk csak hangosan kimondja ezeket a kérdéseket, gondolatokat ébreszt, beszélgetéseket indít el. Közben megmutatja, hogy szülőnek lenni életre szóló felelősség, amit akár egy olyan, jó értelemben vett kalandként is felfoghatunk, amelyet ki lehet hagyni, de nem érdemes. 

A családalapítás, a gyermekvállalás a legszemélyesebb közügy.

 

Borítófotó: Novák Katalin, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár

Ezek is érdekelhetnek

További híreink